« Tagasi

Kanepi kiriku müür taastatakse ajaloolisel kujul

Kevadel alustati Kanepi kirikuaia piirdemüüri restaureerimisega. Käesoleval aastal teostatakse ehitustöid ligikaudu poole müüri ulatuses, bussijaama ja parkla poolses küljes, kus müüril olid eriti suured kahjustused.

Müüri renoveerimiseks kulub üle 30 000 euro. Ehitustöid rahastatakse Kanepi valla eelarvest. „Meie jaoks on oluline, et valla keskus oleks korras ja üldpilt esinduslik, lagunenud kirikumüür riivas silma ja selle kordategemine on hädavajalik," ütles Kanepi Vallavanem Andrus Seeme. Ehitustöid teostab Mulgi Ehitus OÜ, Muinsuskaitse järelevalvet teeb Kurmik Projekt OÜ

194,6 meetri pikkune kirikuaia ringmüür on püsinud suures osas muutumatuna 175 aastat. Nõukogude ajal betoonist katte saanud müüril taastatakse esialgne olukord, müüri pealis kaetakse punase tellisega nagu see on ajalooliselt olnud. Maakividest piirdemüüri katmine punastest tellistest kaldkattega on Eestis vähelevinud ning peegeldab paikkondlikku eripära.

Kõige rohkem lagunenud kohti, mille võisid põhjustada nii inimtegevus kui müürile liiga lähedal kasvavad põlispuud, on läänemüüri lõunapoolses osas. Restaureerimise käigus võeti kirikuaiast maha ka üks kuivanud, 150-aastane puu, mis oli muutunud ohtlikuks. Ehitustöödega jõutakse lõpuni suve jooksul.