RAAMATUKOGU LUGU

10. septembril 1879 esitas Võrru Liivimaa kuberneri Aleksander Uexküll-Güldenbrandti tervitama sõitnud Kanepi meeskvartett Hugo Treffneri eestvõttel talle Kanepi Lauluseltsi "põhjuskirja", millega taotleti  õigust seltsi juurde raamatukogu asutamiseks. 5. juunil 1881 esitas Savi talu omanik August Arras Kanepi Rahvaraamatukogu Seltsi põhikirja Võru korrakohtunikule selle esitamiseks ministeeriumile, mis sai aluseks kinnitatud põhikirjale. Raamatukogu sel ajal tegelikult juba töötas.

25. jaanuaril 1883 kirjutati ajalehes "Olevik", et kohalik kirikuõpetaja von Holst nõudis raamatukogule ostetud raamatute esitamist talle läbivaatamiseks, samas kohustas ta raamatukogu tellima "Ristirahva Pühapäevalehte" ja "Tallinna Sõpra". Mais 1883 saadi kinnitus Kanepi Rahvaraamatukogu Seltsi põhikirjale keiser Aleksander III kroonimispäeva puhul. Raamatuid oli siis 300-350. Raamatud kanti nimekirja ja said numbri ning asetati süsteemi järgi kappidesse ja riiulitele. Laenutati tavaliselt üks kord nädalas ja kuuks ajaks. Lugejatele antud raamatud kanti laenuraamatusse. 1887. aasta jaanuarist sai Kanepi laenuraamatukogu oma tegevust jätkata vastses Lauluseltsi maja ruumides. 1924/1925 aastal oli raamatuid juba 5123 ja 202 lugejat. Nõukogude aja alguses hävitati raamatukogust eestiaegne "keelatud kirjandus" ja asendati poliitilise ning vene keelest tõlgitud raamatutega.  Raamatukogu asus Lauluseltsi majas aastani 1957, seejärel kaks aastat tuletõrjedepoo teisel korrusel. Aastatel 1959-1993 oldi V. Taltsilt natsionaliseeritud majas Jüri t. koos külanõukogu ja postkontoriga. (Andmed pärinevad Kanepi koduloo uurijalt ja ajaloolaselt Milvi Hirvlaanelt.)

1993. aastast alates töötab Kanepi raamatukogu vallale kuuluvas lasteaia majas Turu tänavas.


 

KOGU EESTI LOEB – MEIE  KA

  • Mida meeldib lugeda?
  • Mida soovitan lugeda.

Meeldib lugeda lugusid Siberist, küüditamisest, elust esimese Eesti Vabariigi ajal. Aili Viitar "Siberi raamat", Heili Müüripeal "Pihlakasaare Leida", Valentine Nõlvak " Ellujääja". Vanemast ajast Alma Teder "Elu õpilane ", Esta Aksli "Ane". Soovitan teistele  Maarja Unduski " Ellen Niit: heleda mõtte laast" ja Elina Toona "Pagulusse" (Heli).

 

Eesti kirjanikud. Raamatutes peab olema põnevust , seikluslikkust ja olema ladusa kirjaviisiga. Väga meeldis viimati loetud raamat Ellen Niidust. "Vanamees ja meri" põnev eluvõitlus. Väga paljude raamatute põhjal on tehtud filmid, aga eelistan kindlalt raamatut (nagu "Jane Eyre"). Tõsielulised nagu E. Toona "Pagulusse". (Aili)

 

Oi, lemmikuid on palju. Meeldivad raamatud, kust saab midagi asjalikku teada - käsitöö, aiandus, elulood. Üks lemmikutest on Mats Traat "Minge üles mägedele". Soovitan lugeda V. Afanasjevi "Serafima ja Bogdan" ja V. Kersna " Ei jäta elamata". (Rutt)

 

Eelistan lugeda kergemat kirjandust nagu ajalooline romaan, romantika. Soovitan lugeda Eha Veemi "Leskede klubi", väga meeldis.  (Valentina)

 

Loen  väga palju.  Lemmikud olid E. Aksli "Ane", V. Nõlvak "Ellujääja". Viimati nautisin A. Tederi "Üks nendest", A. Tamm "Kodutuna kodumaal" Jah, ajalugu on meeldinud mulle kõige rohkem. Soovitan vanu raamatuid teise pilguga läbi lugeda. Tasub lugeda ka kohalike kirjanike loomingut nagu Marje Ernits ja Ilmar Särg. (Liia)

 

Minu lemmikud on Valdur Mikita, Tõnu Õnnepalu, Mihkel Mutt. Jo Nesbo varjatud huumoriga kriminullid. (Aime)

 

Loen kõike, aga eelistan ulmet, fantaasiat - S. Maas "Klaastroon", K. Ferreira " Domineeriv värv". Soovitan lugeda K. Ohlssoni kriminulle "Tuhkatriinud" ja "Kirikakrad". Väga hea kirjanik on L. Riley. (Nele)

 

Loen seinast-seina, välja arvatud ulmekad. Viimane nauding oli Eve Lauri "Õmblejanna". Looduse teemad on südamelähedased. Huvitab kõik, mis on seotud Austraaliaga. Soovitan lugeda  C. McCullough raamatut "Ogalinnud". (Reet)

 

 

KANEPI RAAMATUKOGU ÜLIÕPILASE SILME LÄBI

Olen hetkel Tartu Ülikooli haridusteaduskonna tudeng. Alates enda õpingute algusest olen teinud tihedat koostööd Kanepi raamatukoguga. Raamatukogul on suur valik minu õpinguid toetavaid  raamatuid. Samas on Heli lahkelt kohe nõus raamatuid, mida Kanepi raamatukogus ei ole, teistest raamatukogudest tellima. See on minu jaoks mugav ja lihtne, sest saan kõik vajamineva ühest kohast.

Kiidan Kanepi raamatukogu, sest tunnen , et olen lugejana sinna alati oodatud.

 

MEELDIVAST KOOSTÖÖST

Kanepi Gümnaasiumil on väga hea koostöö kohaliku rahvaraamatukoguga. Raamatukogu on meie jaoks alati avatud.  Heli on vastutulelik ja sõbralik, soovitades oskuslikult lugemiseks raamatuid. 

Lugemishuvi äratamiseks algatas Heli aastate eest suvelugemise väljakutse. Innukaid lugejaid on igal aastal. Eriliselt on meeldinud suurejoonelised projektide lõpuüritused, kus külalisteks on olnud näiteks Karlsson ja Pipi ning korraldatud on lugemisöö. 

Heli eestvedamisel on toimunud hulgaliselt kohtumisi kirjanikega  - Vilep, Saksatamm, Petrone, Laan ja  jutuvestja Piret Pääriga. Kui kirjanikke ei ole saanud kohale kutsuda, on käidud kohtumistel Saverna raamatukogus. Meenuvad raamatukogu tunnid, ettelugemised, algatatud joonistusvõistlused. Heli on organiseerinud huvilistele väljasõite. Iga Heli algatatud üritus ja kutse on koolis hästi vastu võetud. 

Soovime Helile jätkuvat töörõõmu ja oleme avatud uutele kirjanduslikele kohtumistele.

------------------

 

Kanepi Lasteaial on kõvasti vedanud, et just sellises majas asub rikkalik raamatukogu. See annab suurepärase võimaluse nii lastele kui ka õpetajatele oma töö mitmekesistamiseks. Millal siis veel peaksid lapsed esmakordselt raamatutega tõsisemalt kokku puutuma, kui mitte lasteaiaeas. Kanepi Raamatukogu koos juhataja Heli Adamsoniga annab selleks suurepärase võimaluse. Aga kuidas see koostöö siis täpsemalt käib?

Õpetajatel on mõnda uut ja huvitavat raamatut vaja ja esimesena pöördutakse Heli poole. Kui tal pole, ehk tellib? Ja piisab vaid küsimisest, kui hiljemalt järgmiseks päevaks on Helil kasvõi teisest maakonna otsast raamat leitud. Kui on soov lastele veidi põnevust pakkuda, aga palun, Heli korraldab toreda ettelugemise ja olenevalt laste vausest suudab ta alati leida just sobiliku raamatu ja seda vastavalt eale ka esitada. Huvitavate ja põnevate raamatute tutvustamisel on Heli alati koostöövalmis. Kõige suurem raamat, kõige väiksem, kõige rohkem põnevust tekitav, kõige igavam, kõige õhem, kõige erilisem, kõige – kõigem raamat. Kõik on kohe raamatukogus olemas ja tutvustamiseks valmis.

Aga lisaks raamatutele tahaks vahel vähemalt korra aastas kohtuda ka põnevate kirjanikega, kes on just laste jaoks midagi huvitavat loonud. Jällegi on Heli meister abimees ja leiab meile sobiliku kirjaniku ning varsti ongi kohtumine kokku lepitud. Tavaliselt toimub see Emakeelepäeva läheduses, et tähistada ühtlaselt ka eestlaste jaoks olulist keelepäeva. Aastatepikkune koostöö raamatukoguga on rikastanud meie õppetegevust vajaliku kirjandusega.

Oleme tänulikud ja loodame, et see koostöö jätkub veel pikalt.

 

---------------------

Kanepi Raamatukogus ootab alati inspireeriv õhkkond ning meeldiv vestluspartner Heli. Eelmise aasta märtsis jäime jutustama noorte kadumisest nutimaailma. Oli vaja vaid ühte ideesähvatust kui sündiski seikluslik raamatukõnd ehk orienteerumisrada, mis tutvustab erinevaid raamatukangelasi, pakub lahendamiseks vahvaid ülesandeid ning kutsub noori ja perekondi koos õues liikuma. Raamatukõnd on inimeste poolt saanud sooja vastuvõtu ning nii on sellest kujunenud traditsiooniline vaheaja tegevus. Kuid see pole loomulikult veel kõik! Lisaks sellele oleme Heliga korraldanud ekskursiooni tublidele raamatuhuvilistele noortele – eelmise aasta reis viis meid A. H. Tammsaare muuseumis Vargamäel ja Eesti Politseimuuseumisse Rakveres. Käesoleva aasta alguses koondasime kokku lugemishuvilised noored ning sündis Instagrami konto @kanepinooredloevad, kus noored jagavad huvitavaid fakte raamatutest, tutvustavad erinevaid raamatutega seotud keskkondi, annavad lugemissoovitusi ja rohkemgi veel. Üheskoos Heliga ei tundu ükski idee ületamatu - aitäh, et oled olemas ning alati valmis ideid genereerima!

---------------------