Hetkel kehtivaid piiranguid vaata siit.

COVID kriisi kohta leiab infot kriis.ee lehelt.

 

Kõik Eesti perearstid ja -õed kutsuvad inimesi nõustamisele ja vaktsineerima.

Perearstikeskustes saab vaktsineerida COVID-19 vastu nii esimese, teise kui tõhustusdoosiga ning üle 65-aastastel on samaaegselt võimalik ära teha ka tasuta gripivaktsiin. Noorematele doosi maksumuseks 12 eurot.

Kanepi vallas vaktsineerivad inimesi järgmised perearstikeskused ja praksised:

Kanepi Perearstikeskus tel 797 7503

Saverna Perearstikeskus 799 8436

Sujuva ja kiire vaktsineerimise huvides on vajalik eelregistreerimine ülaltoodud telefoninumbritel. Samuti annavad perearstid telefonitsi vaktsineerimisalast nõu neile, kes veel kahtlevad.

Vaktsineerimiseks võta ühendust oma perearstikeskusega. Vaktsineerima võib minna koos lähedase või tuttavaga – vaktsineeritakse ka neid, kes pole konkreetse perearsti nimistus.

Tõhustusdoose tehakse üle 65-aastastele ning tervishoiu-, sotsiaal- ja haridustöötajatele vähemalt kuue kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest.

Liikumisraskustega inimesi vaktsineeritakse ka kodus. Anna teada kodus vaktsineerimise vajadusest oma perearstile või infotelefonil 1247.

Krooniliste haigustega inimene vajab vaktsiini kaitset veel enam, sest tema terviseprobleemid suurendavad COVID-19 haiguse raskelt põdemise ohtu.

Tõsisemad kõrvaltoimed on kõigil COVID-19 vaktsiinidel harvemad kui paljudel igapäevastel ravimitel. Eakatel ja krooniliste haigustega inimestel esineb kõrvaltoimeid vähem.

Perearstid vaktsineerivad peamiselt Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty. Perearsti või -õega saab ka arutada, milline vaktsiinidest on inimesele sobivaim ja leida talle parim lahendus. Sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur, tehakse tõhustusdoos Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty, mis on saanud selleks heakskiidu Euroopa Ravimiametilt.

 

Usaldusväärset infot vaktsiinide kohta leiab veebilehelt: www.vaktsineeri.ee, lisainfot saab telefonil 1247. Vaktsineerimise kohta saab nõu ka perearsti nõuandeliinilt telefonil 1220.

 

Eestis on kättesaadavad kõige uuemad COVID-19 vastased vaktsiinid

 

Eestis on kättesaadavad Omikroni alamtüvede BA.1, BA.4 ja BA.5 vastu loodud vaktsiinid, millega on võimalik ennast vaktsineerida inimestel, kellel on tegemata esimene või teine tõhustusdoos.

Omikroni alamtüvede vastu mõeldud vaktsiine kasutatakse tõhustusdoosideks ning inimest, kes on läbinud esmase vaktsineerimiskuuri ja läheb saama kas esimest või teist tõhustusdoosi, vaktsineeritakse uue modifitseeritud vaktsiiniga. Esmase vaktsineerimiskuuri puhul vaktsineeritakse endiselt seni kasutusel olnud monovalentsete vaktsiinidega.

„Kohandatud vaktsiinid on järk-järgult jõudmas vaktsineerijateni ning riskirühma kuuluvad inimesed, kelle viimasest vaktsiinidoosist või põdemisest on möödas kuus kuud, saavad end vaktsineerida uue vaktsiiniga," rääkis Tervisekassa vaktsineerimise koordinaator Hanna Jäe.

Inimestel on võimalik ennast vaktsineerida maakonnahaiglates, perearstikeskustes ja vaktsineerimispunktides üle Eesti. Perearsti juures vaktsineerimiseks peaks inimene võtma ühendust perearstikeskuse registratuuriga. Kõik liikumisraskustega inimesed saavad vaktsineerija kutsuda koju, selleks tuleks samuti ühendust võtta oma perearstiga või helistada Tervisekassa klienditeeninduse telefonile +372 669 6630.

Lisaks sellele on võimalik inimestel ennast vaktsineerida apteekides. "Apteekides saab vaktsineerida ka peale tööpäeva lõppu ja nädalavahetustel, kokku 12 linnas ning enam kui 30 apteegis. Kõik apteegid, kus on võimalik vaktsineerida, on leitavad veebilehel www.vaktsineeriapteegis.ee. Soovitame ette registreerida, aga kui vaktsineerijal ei ole parasjagu teisi broneeringuid, saab vaktsiinisüsti ka lihtsalt kohale minnes," ütles Eesti Proviisorapteekide Liidu juht Ly Rootslane.

Vaktsineerimise info asub veebilehel www.vaktsineeri.ee, kus on kirjas informatsioon kõikide vaktsineerimiskabinettide registreerimise ja lahtiolekuaegade kohta igas maakonnas. Aega saab broneerida digiregistratuuris (www.digiregistratuur.ee) juhul, kui viimasest vaktsiinidoosist on möödas vähemalt kuus kuud. Meditsiinilist nõu saab küsida perearsti nõuandetelefonil 1220 ja üldistele vaktsineerimisega seotud küsimuste korral saab informatsiooni Tervisekassa klienditeeninduse telefonilt +372 669 6630.

Teise tõhustusdoosi võiksid eeskätt teha üle 60-aastased eakad ja riskirühma kuuluvad enam kui 12-aastased inimesed, keda ohustab koroonaviirusesse haigestumine ja selle raske kulg kõige enam. Teise tõhustusdoosiga on võimalik ennast vaktsineerida ka nendel inimestel, kes riskirühma ei kuulu.