Eluruumi kohandamise toetus

Toetust on õigus taotleda isikul, kelle rahvastikuregistrijärgne ja tegelik elukoht on Kanepi vald ja kellele on Sotsiaalkindlustusameti otsusega määratud puue ning kes vajab eluruumi kohandamist puudest tulenevate erivajaduste tõttu.

Kui Kanepi valla eelarves on toetuse maksmiseks raha ette nähtud, saab taotluse esitada 01. augustist kuni 31. augustini.

Toetus määratakse kohandusteks, mis soodustavad puudega isiku iseseisvat toimetulekut ja parandavad:

  1) liikuvusega seotud toiminguid, sealhulgas eluruumi sissepääsu, hoone välisukse ja eluruumi vahelise käigutee, hoone ja selle territooriumile sissepääsu või piirde kohandamist;

  2) hügieenitoimingutega seotud tegevusi;

  3) köögitoimingutega seotud tegevusi.

Kohanduse vajaduse sisuliseks hindamiseks teeb sotsiaalosakonna ametnik kodukülastuse (kodukülastusi), mille käigus kaardistab koostöös isikuga tema elukeskkonnast tulenevad takistused ja võimalikud lahendused puudest tulenevate personaalsete tegevuspiirangute vähendamiseks eluruumis. Vastutaval ametnikul on õigus teha elukeskkonnast tulenevatest takistusest fotod ja kaasata vajadusel hindamisprotsessi majandusosakonna eest vastutava teenistujat või muud eksperti.

Sotsiaalosakond hindab kogutud andmete põhjal kohandamise vajadust, võimalikkust ja põhjendatust ja vaatab läbi esitatud taotlused. Sotsiaalosakonnal on õigus nõuda lisadokumente, kaaluda eksperdi hinnangut ning töö ja materjali hinnapakkumisi ning teha säästlikumate lahenduste kasutamise ettepanekuid.

Taotluse võib osaliselt rahuldada või jätta rahuldamata vastavalt määrusele või eelarve vahendite lõppemisele.

 

Õigusaktid:

Kanepi Vallavolikogu 18.04.2024 määrus 4

 Puuetega inimeste eluaseme füüsiliseks kohandamiseks toetuse andmine 

Sotsiaalkaitseministri 26.02.2018 määrus nr 4

Puuetega inimeste eluaseme füüsiline kohandamine ja määruse seletuskiri 

Eluruumide kohandamist rahastatakse Kanepi valla eelarve vahenditest. 

 

Kokkuvõte Kanepi valla kodukohanduse projekti taotlusvoorudest

Kodukohanduse projektil on kohanduse saajate elutingimuste parandamisel väga suur roll. Elutähtsad toimingud, nagu liikumine ja hügieenitoimingud on kohanduse saajatel enne projekti elluviimist väga raskendatud või puuduvad üldse. Kohanduste käigus on loodud olenevalt kohanduse saaja soovidele tingimused liikumiseks siseruumides, liikumine majast välja või võimalused pesemiseks ja hügieenitoiminguteks. Projekt on oluliselt panustanud ja parandanud kõigi kohanduse saanute elutingimusi.

I taotlusvooru projektid viidi ellu ajavahemikul 01.10.2018 – 01.09.2019

Puuetega inimeste eluaseme kohandamise meetme I voorus taotleti toetust 8 inimese kodu kohandamiseks. Ellu viidi täielikult või osaliselt 5 kodukohanduse projekti. Toetust taotleti summas 22559,85 eurot ja valla omafinantseering oli 3981,15 eurot.

Hügieenitoimingute parandamiseks tehti tualettruumi (st pesemisruumi ja WC ühes ruumis või pesemisruumi) kohandusi  kuues kodus, liikuvuse parandamiseks rajati kolm vaheplatvormita kaldteed ja kohandati ühes kodus lävepakuta ukseava, ühel juhul vahetati välja  WC-pott.

II taotlusvooru projektide elluviimine toimus perioodil 01.09.2019 – 02.11.2020

Puuetega inimeste eluaseme kohandamise meetme II voorus taotleti toetust 13 inimese kodu kohandamiseks. Toetust taotleti summas 39673,75 eurot ja valla omafinantseering oli 7001,25 eurot.

II voorus kohandatud kodudes rajati vaheplatvormita kaldteid kahel korral ja hoone välisukseava kohandusi tehti ka kahel eluruumil. Lävepakuta ukseava kohandusi oli üks. Hügieenitoimingute lihtsustamiseks kohandati seitse tualettruumi (st pesemisruumi ja WC ühes ruumis või pesemisruumi) ja neljas WC-ruumi vahetati pott.

III taotlusvooru projektid viidi ellu ajavahemikul 31.08.2020 - 31.08.2022

Puuetega inimeste eluaseme kohandamise meetme III voorus taotleti toetust 4 inimese kodu kohandamiseks. Toetust taotleti summas 13625 eurot millele lisandub valla omafinantseering  5383 eurot. 

Liikuvusega seotud toimingute parandamiseks rajati III taotlusvoorus ühes kodus vaheplatvormita kaldtee ja kohandati üks siseukseava. Hügieenitoimingute parandamiseks kohandati kolmes kodus tualettruumi (st pesemisruumi ja WC ühes ruumis või pesemisruumi). Kahes kodus kohandati liikuvuse parandamiseks ka hoone välisukseava.

 

Meede: Euroopa Regionaalarengu fond 2014-2020.2.5 Hoolekande taristu arendamine, keskkonna kohandamine puuetega inimeste vajadustele vastavaks.