Kanepi vald tunnustas haridustöötajaid
Foto: Tiina Männe
Traditsiooniliselt kogunesid 4. oktoobri õhtul Kanepi Seltsimajja valla lasteaedade, koolide ja noortekeskuste töötajad, et saada osa pidulikust õhtust. Vallavanem Mikk Järv tunnustas oma kõnes kõiki haridusasutustes töötavaid inimesi, kelleta ei saaks me anda head haridust oma piirkonna ja kaugemaltki käivatele õpilastele ja lastele. Pidulikult sündmuselt ei puudunud ka muusikaline etteaste. Tänukirju ja rahalisi preemijaid jagati seitsmes kategoorias silmapaistvatele haridusmaastikul töötavatele inimestele. Elutööpreemiaga kaasnes 500 eurot ja kategooriate laureaatide preemia on 100 eurot. Käesoleval aastal esitati Kanepi valla haridustöötajate tunnustamisele seitsmesse kategooriasse 18 nominatsiooni. Mitmed töötajad tähistavad väärikaid tööjuubeleid.
Aitäh kõikidele märkajatele-esitajatele, keda oli sellel aastal üheksa. Lisaks haridusasutuste juhtidele olid nominentide esitajateks ka kolleegid ja lapsevanemad. Nende kirjutatud tekstid leiavad kasutamist alljärgnevas kirjatükis.
Kanepi valla 2024 haridustöötajate tunnustused on järgmised:
Hariduse elutöö preemia – MERIKE LUTS
Merike Luts alustas 44 aastat tagasi õpetajana Kanepi Gümnaasiumis. Merike on aja jooksul töötanud inglise keele ja/või saksa keele õpetajana ning täna õppealajuhatajana. Läbi aastate on Merike olnud tõlgiks nii kohaliku kui ka maakonna tasandil välisdelegatsioonide juures. Lisaks inglise ja saksa keelele saab Merike hakkama vene keelega. Merike on aastaid vedanud Põlvamaa võõrkeele ainesektsiooni tööd, olnud kooli ajaloo ning keelte ainesektsiooni esimees. Tänu Merikese ettevõtlikkusele on Kanepi Gümnaasium saanud rahvusvahelisele pildile Erasmus+ projektide kirjutamisel ja elluviimisel. 2024. a. saime Erasmus+ akrediteeringu. 15 aasta jooksul on meie kooli õpilased ja õpetajad osalenud kümnetel õpirännetel: Saksamaal, Poolas, Kreekas, Itaalias, Türgis, Horvaatias, Ungaris, Leedus, Lätis, Hispaanias, Islandil, Rumeenias ja paljudes teistes Euroopa riikides. Valla hariduskomisjoni esimehena ja hiljem liikmena on Merike kursis haridusmaastiku arengutega koduvallas, riigis kui ka välismaal.
Merike on õpetaja, kes on läbi aastakümnete ennast täiendanud erialaselt kui ka didaktiliselt nii psühholoogia kui ka juhtimise valdkonnas. Pidev enesetäiendamine jätkub tänagi, enamus õppimistegevusi on toimunud välisriikides.
Aastatel 1996-2010 on Merike Kanepis, Põlvas ja Vana-Antslas läbi viinud saksa ja inglise keele kursusi täiskasvanutele. Läbinud 90-ndatel Tiigrihüppe arvutiõpetuse alused oli Merike koolis esimeste seas, kes hakkas kasutama arvutit ja internetti. Tema tegevused on olnud kolleegidele eeskujuks.
Õpetaja Merike on süstematiseerinud õppevaramut ainealaselt ja projektipõhiselt. Sel ajal (1989.a.) kui hakati alles rääkima emotsionaalsest intelligentsusest erinevatel arenguetappidel pedagoogilises lähenemises, oli Merike Tartu Ülikoolis saanud juba selles vallas täiendkoolitusi.
Läbi aastate on Merikese õpilased pälvinud häid ja väga häid tulemusi inglise keele olümpiaadidel, nii maakonnas kui vabariigis, riigieksamitel ja põhikooli lõpueksamitel. Võõrkeele tulemused ei ole kunagi olnud takistuseks õpilaste astumisel kõrgkoolidesse. Kanepi Gümnaasiumi normaalsus on CAE (Cambridge English Qualifications) eksami sooritamine kõrgetele tulemusele.
Õppejuhina on Merike toetav õpilaste nõustaja, motiveeriv õpetajaskonnale ja nõudlik koostööpartner koolijuhile.
Merike on kahe poja ema ja kolme lapselapse vanaema. Ema eeskujul on pojad positiivse ellusuhtumisega ja elus hästi hakkama saavad. Kõigele lisaks on Merike aktiivse seltsieluga harrastades rahva- ja linetantsu. Tervisliku eluviisi propageerijana näeme Merikest jõusaalis või matkarajal. Metsaradadel võime teda kohata eelkõige lapsepõlveradadel Setomaal. Merike on Kanepi Gümnaasiumi patrioot.
Kategooria Aasta lasteaiaõpetaja nominendid: Reelika Aaviste – Saverna Kooli alushariduse õpetaja, Epp Kool - Põlgaste Lasteaia Sinilill õpetaja
Aasta lasteaiaõpetaja laureaat on ANU KULDMÄGI – Krootuse Kooli alushariduse õpetaja.
Anu Kuldmägi alustas Krootuse lasteaias tööd 2012. a sügisel lasteaiaõpetajana. Alates 2022. a sügisest töötab ta ka lasteaia juhiabina. Anu on avatud uuendustele ning seab alati esikohale lapsed ja nende heaolu. Ta on kursis uusimate õpetamismeetoditega. Kasutab avastus-, õues-, projektõpet ja rollimänge. Tema tunnid on alati põhjalikult ette valmistatud, sisukad, huvitavad ja mitmekesised, ta toob elulisi näiteid. Õpetaja viib lapsi silmaringi laiendavatele õppekäikudele. Õpikeskkonna kujundamisel lähtub Anu turvalisusest. Rühmaruum on kujundatud vastavalt laste vanusele, arengule ja erivajadustele. Rühmas on kujundatud lugemis-, köögi-, mängunurk, mis toetavad laste loovust ja tegevusvõimet. Läbi väärtuskasvatuse õpivad lapsed sõpru leidma ja hoidma, mõistma enda ja teiste emotsioone. Õpetaja osales oma rühma lastega maakonna koolieelikute spordipäeval, maakonna rahvatantsupeol, LHV Maijooksu virtuaalsel lastejooksul ja maailmakoristuspäeval. 2023/2024. õa saavutasid tema rühma lapsed Põlvamaa lasteaedade luulepäeval III koha ja eripreemia. Õpetaja väärtustab oma füüsilist, vaimset ja emotsionaalset tervist ja heaolu. Ta jagab ideid lasteaiaelu rikastamiseks, on abivalmis ja toetav kolleeg. Lastevanematega suheldes on Anu aus, korrektne ja lugupidav. Õpetajana on Anu pühendunud oma professionaalsete oskuste pidevale arendamisele. Ta on läbinud nii pedagoogilisi, digi- kui juhtimisalaseid koolitusi. Anu on ka väljaspool lasteaeda aktiivne, võttes osa kaitseliidu tegevusest, vedades eest Prangli külaseltsi, varasemalt osalenud ka suurperede tegemistes.
Anu Kuldmägi on pühendunud ja professionaalne, teeb oma tööd südamega.
Kategooria Aasta õpetaja nominendid: Anne Kukk – Kanepi Gümnaasiumist, Piret Rammul Krootuse Koolist, Kaire Siimus Saverna Koolist.
Kategooria laureaat on MERIKE TAMM – Saverna Kooli õpetaja.
1984. aasta 1. augustil asus Saverna Põhikooli õpetajana tööle Merike Tamm. Käesoleval aastal täitus õpetaja Merikesel 40.-nes tööaasta. Kooli on jõudnud uue ringina juba tema õpilaste lapsed ning endised õpilased saanud kolleegideks. Küllap on see järjepidevus märgiks õpetaja Merikese heast energiast ja eeskujust. Õpetaja Merikese tegevus on olnud mitmekülgne – matemaatika-, käsitöö- ja kodundusetunnid ning nende õppeainetega kaasnenud erinevad olümpiaadid, näitused ja konkursid. Ta on kirjutanud kõrvitsaprojektid ja sõidutanud loomaaeda kõrvitsakoormad, kõrvitsapeod legendaarsete kõrvitsaküpsistega, pidulike hetkede pirukad ja erimaitselised moosid/mahlad, kokanduse tundide maitsemeeli paitavad hõrgutised ja käsitööringi kaunid meisterdused, traditsiooniks kujunenud igakevadine moedemonstratsioon. Lisaks veel maakondliku mänguasjade konkursi eestvedamine ja korraldamine, südamega korras hoitud kooliaia põõsad ja lillepeenrad. 1. klassi astujatele tikitud nimelised kotid, mis on kõigile imetleda olnud juba mitmed aastad.
Merike peab oluliseks koostööd õpetaja ja õpilaste vahel, õpilaste erinevuste märkamist ja individuaalset lähenemist. Nii lastega töötades kui kolleegidega suheldes on ta alati korrektne. Õpilastes oskab tekitada süsteemse õpimotivatsiooni. Õpetaja Merike on oma ametile jäägitult pühendunud õpetaja!
Kategooria Aasta noor õpetaja laureaat on: MAI-LIIS PARTS – Kanepi Gümnaasiumist.
Kanepi Gümnaasiumi 2.b klassi klassiõpetaja Mai-Liis Parts alustas teist õppeaastat. Mai-Liis on rahulik õpetaja, kelle õpilased peegeldavad seda rahulikkust ka koolimajja. Tema tunnid on põnevad ja kaasahaaravad, mitmekesised, mängulised ja alati eesmärgipärased. Ta on alati valmis osalema erinevates projektides ja õppekäikudel. Õpetaja Mai-Liis rakendab õpilastega VEPA metoodikat, mis on teaduspõhine käitumisoskusi reguleeriv ja analüüsiv elementide kogum, kus lihtsate ja mänguliste klassijuhtimistehnikate abil luuakse toetav õpikeskkond. Lisaks oma klassi õpetamisele, viib ta läbi ka tegelustunde nii oma õpilastele kui ka teistele algklassidele. Õpetaja Mai-Liis koostab igal kuul oma klassi lehte, mis on suurepärane mälestus lastele ja nende vanematele. Mai-Liisi töö on saanud õpilastelt, lastevanematelt ja kolleegidelt positiivse tagasiside. Pealt näha paistab ta leebe, kuid selle taga paistab nõudlikkus, mis selles ametis on väga hea omadus.
Kategooria Aasta hariduse sõber nominendid on Vaido Kubo – Põlgaste Lasteaed Sinilill lapsevanem, Pilvi Leotoots – Kanepi Avatud Noortekeskuse ringijuht, Tiina Cordey-Arumets.
Kategooria Aasta hariduse sõber laureaat on ettevõtja MART VÕSU.
Kanepi Lasteaed unistas juba üsna pikalt kõige noorematele lastele mõeldud mänguatraktsioonist ning hakkas erinevate laatadega astuma selle suunas väikseid samme. Mart oli mees, kes ei pidanud paljuks appi tõtata. Mänguväljaku soetamine pole mitte odav väljaminek. Lasteaed oleks pidanud ikka veel pikalt pingutama, et unistust realiseerida. Kanepi Lasteaia õnneks on peaaegu üle tee naabriks niivõrd suure südamega ning altruistliku lähenemisega mees, kellel poleks mitte mingisugust põhjust ega vajadust selliseid otsuseid teha, ent ometigi teeb! Eraisikuna maksis suured summad, et teiste inimeste lastel oleks võimalus ronida, tasakaalu harjutada ning seeläbi tervislikemate eluviiside poole püüelda. Nii lapsed, nendega töötavad inimesed kui ka lapsevanemad on siiralt tänulikud tehtud sammu üle! Mart on toetanud ka Saverna kooli ja lasteaia kööki köögitehnika muretsemisel.
Kategooria Aasta hariduse tegu laureaat on Kanepi Gümnaasiumi KiVa päev koostöös Kanepi Avatud Noortekeskusega.
KiVa päev on juba teistkordselt toimuv ja traditsiooniks saamas sündmus. Kanepi Gümnaasium on KiVa (Kiusamisvaba Kool) programmi liige juba 6 aastat. KiVa programmi raames läbi viidavad tegevused aitavad pöörata kiusamisele rohkem tähelepanu ning läbi erinevate tegevuste seda ennetada ja vähendada. Sel korral toimus päev koostöös Kanepi Avatud Noortekeskusega. Kogu päeva vältel toimusid põnevad tegevused ja töötoad. 1.- 4. klass kirjutas VEPA metoodikale tuginedes kiidusid, kus igaüks sai loosiga ühele oma klassikaaslasele head soovid kirjutada. Vanemad õpilased mängisid Internetis KiVa või Pulmika mängu, kus tegevustes tuleb lähtuda sõbralikkusest, abivalmidusest, üksteisega arvestamisest ja hoolimisest.
Pärast lõunat toimus 1. - 4. klassile paaritunnine töötuba RMK Jõksi lõkkekoha juures. Töötoa käigus said lapsed juhendatult metsas joosta ja hüpata. 5. - 7. klassidele oli esinema kutsutud piirkonnapolitseinikud, kes viisid läbi kolm töötuba - interneti turvalisuse, kiusamise ja liiklusohutuse teemadel. Õpilased tõid välja olulised märkamised. Kiusamine ei ole OK! See pole tore! Astu vahele! Toeta ohvrit! Ole internetis ettevaatlik. Ära postita enda kohta kõike internetti! Ka liikluses tuleb olla ettevaatlik - kanna kiivrit! Kahekesi elektritõuksiga sõita ei tohi!
8. - 11. klasside õpilastega vestles Sekspositiiv Kristina Birk-Vellemaa suhetest ja piiride seadmisest. Paralleelses töötoas juhendasid Teele ja Helena noortekeskusest põnevat inimeste heade külgede otsimise mängu, mis samuti noortele väga meeldis.
Päev lõppes kogupereüritusega. Põlva Orienteerumisklubi Kobras poolt ette valmistatud umbes 2,5 km pikkuse orienteerumisraja sai läbida koos perega. See päev kaasas kogu kooliperet - õpilasi, õpetajaid ja lapsevanemaid.
Kategooria Aasta haridusasutuse töötaja nominendid:
Aili Kiristaja – Krootuse Kooli kokk, Kristel Kivirand – Kanepi Gümnaasiumi abiõpetaja, Anne Kuudeberg - Saverna Kooli alushariduse õpetaja.
Kategooria laureaat on MAARIKA ILVES – Kanepi Gümnaasiumi sotsiaalpedagoog.
Maarika on noorte Sõber suure algustähega. Ta teeb oma tööd hingest hinge. Maarika on alati noortele/kõigile toeks ja abiks. Tema poole saab noor pöörduda nii koolipäeva jooksul kui ka peale seda- öötundideni välja ja nii 7 päeva nädalas 12 kuud aastas. Maarika on loonud noortega tugeva ja usaldusväärse suhte. Lisaks õpilastele on Maarika igakülgseks abiks ka lapsevanematele, aidates neil leida vajalikku abi ja tuge. Maarika täiendab end pidevalt aktuaalsetel ja vajalikel teemadel, osaledes tihti erinevatel koolitustel - ohvriabi, vaimse tervise, lapse heaolu, kiusamisvaba kooli ning pedagoogika vallas. Maarika on suurepärane mõistev kolleeg, kes võimalusel alati kuulab, mõistab ja toetab. Tema jaoks ei ole ükski mure ainult muretseja kanda. Temas on valmisolek olla vahelüli õpilaste, nende perede, koolipidaja, lastekaitse, politsei, õpetajate kui teiste ametnike vahel. Ilma temata oleksid vaimse tervise teemad tunduvalt aktuaalsemad tänases kiiresti muutuvas maailmas.
Konkursi Eestimaa õpib ja tänab Põlvamaa piirkonnavooru oli Kanepi vallast kategooriasse aasta tugispetsialist esitatud AIVE ALLILENDER, kes töötab Saverna Koolis eripedagoogi ja logopeedina.
Väärikate tööjuubelite tähistajaid peeti meeles tänukirja ja kinkekaardiga.
AINO OVIIR tähistas 45. tööjuubelit.
MERIKE TAMM on 40 aastat töötanud Saverna Koolis.
Krootuse Koolis on 35 aastat töötanud HELLE JAASKA ja 25 aastat HELE LUHT.
KADRI MÕTTUS on 25 aastat õpetanud Kanepi Gümnaasiumis.
Toredat, huvitavat ja teguderohket õppeaasta jätku kõikidele meie haridusasutustes ja noortekeskustes töötavatele inimestele, kes panustavad igapäevaselt töösse laste ja noortega.
Eda Tarend
haridus- ja noorsootööspetsialist