Muudatused Kanepi valla jäätmejaamade korras

17. mail võttis Kanepi Vallavalitsus jäätmejaamade korras vastu muudatused.

Suurem muudatus on seotud sõiduauto rehvide vastuvõtmisega. Nimelt võetakse alates 1. juunist 2022 velgedeta sõiduauto rehve vastu ainult Kanepi jäätmejaamas. Teistes Kanepi valla jäätmejaamades (Põlgaste, Krootuse, Saverna) rehve vastu ei võeta. AS Kuusakoski ja Põlva jäätmejaam võtavad elanikelt aastas tasuta vastu 8 sõiduauto rehvi, seda sõltumata elukohast. Kui rehvivahetuspunkt jääb Põlvasse, Võrru või Tartusse võib oma rehvid otse vahetamiselt sinna viia. Veo- ja erimõõtmelised rehvid tuleb samuti viia Põlva jäätmejaama või AS Kuusakoskisse, täites eelnevalt MTÜ Rehviringluse kodulehel taotlusvormi, mis võimaldab rehvid tasuta üle anda. Taotlusvormi mitte täites, tuleb nende rehvide eest maksta. Kui telefoni lühinumbri kasutamise lepingus puudub Kanepi jäätmejaama sissepääs, siis võta ühendust jäätmejaama operaatoriga, kes teeb sinna sissepääsu võimalikuks. Kaardi omanikel on sissepääs kõigisse jäätmejaamadesse juba olemas.

Teine suur muudatus on seotud jäätmete kogustega. Varasemalt võis tuua 1 m3 erinevat jäätmeliiki korraga, kuid puudus ajaline mõõde. Uues korras on võimalik erinevaid jäätmeliike tuua 1 m3 kolme kuu jooksul. Palun nendest piirangutest ka kinni pidada. Arvestada tuleks sellega, et kogused on seotud lepinguga mitte jäätmejaamaga. Sissepääsude korral kõigisse nelja jäätmejaama võib viia ikkagi ainult 1 m3 kolme kuu jooksul ja seda sõltumata millist jäätmejaama kasutad. Jäätmejaamade valik on antud seetõttu, et kui ühes kohas on konteinerid täis, saab viia oma kraami teise jäätmejaama. Kui ees ootab suurem ehitus- või koristustegevus ja jäätmeid tekib kordades rohkem, siis on need  võimalik tasu eest viia lähedalasuvatesse jäätmejaamadesse (Põlva, Aardlapalu, Umbsaare) või tellida Ragn-Sellsist või AS Eesti Keskkonnateenustelt jäätmekonteiner koju.

Lähiajal loodame kõigisse jäätmejaamadesse saada ka klaastaara kogumiseks eraldi konteinerid. Praegu on selline konteiner vaid Saverna jäätmejaamas.

2021. aastal veeti Kanepi valla jäätmejaamadest jäätmeid ära 625,5 tonni 169 388 euro eest, 2020. aastal 588,8 tonni 158 112 euro eest. Nagu näha kogused ja summad tõusevad ning sellel aastal on vedaja poolt tõstetud ka jäätmete kilo hinda. Seega odavamaks midagi valla jaoks ei lähe, külla aga elanike korralik sorteerimine ja kontrollimine, mida tuua jäätmejaama ja mida panna kodus oma prügikasti, vähendaks neid koguseid tunduvalt. Vastu võetakse vaid jäätmejaamade korras välja toodud jäätmeid, ülejäänud lähevad kodus olmeprügisse, mille veoga tegeleb Kanepi vallas AS Eesti Keskkonnateenused. Jäätmete nimistu suureneb pidevalt ja kõiki neid ei ole võimalik ja ka mõistlik korras välja tuua. Kui tekib küsimus mingi jäätme kohta, siis helista mulle ja leiame selle jaoks õige koha - kas siis jäätmejaamas või kodus sinu prügikastis. Tihti on ehituskonteinerisse visatud olmeprügi, pappkaste ja pakendeid, mis muidu õiges konteineris (prügi sinu kodus, papi ja pakendikonteinerid jäätmejaamas) ei läheks vallale midagi maksma. Palun sorteeri oma jäätmed kodus juba ära, siis jäätmejaamas toimib mahalaadimine sujuvamalt ja kõik jäätmed leiavad endale õige koha. Mida korralikumalt sorteeritud on jäätmed, seda vähem kulub käitluseks aega ja energiat eraldamaks erinevad materjalid taaskasutamiseks.

Jäätmejaamade hästi toimimiseks on vaja mõlemapoolset koostööd - operaator ja kodanikud. Loodan edaspidigi sama meeldivale koostööle ning jäätmejaamade lahtiolekuaegadel saab helistada telefonil 52 94 793.

Tutvu Kanepi valla jäätmejaamade kasutamise korraga siin.

 

Ly Kamja
Kanepi valla jäätmejaamade operaator